BOŞANMA DAVASI ANLAŞMALI

Taraflar veya bir taraf boşanma konusunda kararlıysa hangi tür boşanma davası açmasını da bilmesi gerekmektedir. Hukukumuzda anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olmak üzere iki dava çeşidi bulunmaktadır.  

 

ANLAŞMALI BOŞANMA 

Anlaşmalı olarak yapılan boşanmalarda eşlerin evliliklerinin üzerinden tam 1 yılın geçmiş olması gerekmektedir. Her iki taraf boşanmaya dayalı unsurlarda ve boşanmaya bağlı konularda mutabık olmalılar. Anlaşmalı boşanma için taraflar mahkeme önünde anlaşarak boşanmak istediklerini ve eşlerinin birbirinden talepleri varsa, talepler konusunda anlaştıklarını mahkeme önünde tekrardan belirtmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında eşler mahkemeye bir boşanma gerekçesi göstermek zorunda değillerdir. Boşanmak isteyen eş veya taraflar evlilik birliği içerisinde son altı ay içerisinde ikamet ettiği yerde bulunan Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilirler. 

 

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA 

Çekişmeli boşanma davasında ise kişi eğer boşanmak istiyor ama eşlerden birisi  boşanmak istemiyorsa çekişmeli boşanma davası ile boşanma davası açabilmek mümkündür.

Çekişmeli boşanmalarda, anlaşmalı boşanma gibi 1 yıllık süre aranmamaktadır. Kişi dilediği zaman boşanma davasını açabilmektedir.